Praktické, krásné, útulné, unikátní… to všechno jsou dřevěné podlahy. Ty si v posledních letech získávají stále větší množství příznivců. Jejich krásu a praktičnost již neoceňují pouze domácnosti, ale s dřevěnými podlahami se stále více setkáváme i v různých veřejných prostorech.
Dle konstrukce dřevěných podlah je dělíme na podlahy prkenné a podlahy palubkové.
Prkenné dřevěné podlahy jsou zhotovovány z měkkých druhů dřeva (např. smrk, modřín nebo jedle) a jsou bez povrchové úpravy – ta se provádí až na hotové, položené podlaze.
Jsou z hoblovaných či nehoblovaných desek nebo fošen, které se pokládají bez konstrukčních spojů na tupý sraz na Ilustrační fotopolštáře – k nim je přibíjíme, či dřevěnou podlahu šroubujeme.
Uveďme také ještě fošnové dřevěné podlahy (z hoblovaných fošen), které spojujeme na pero a drážku, polodrážku či na drážku s vkládanými pery, které jsou také šroubovány či přibíjeny do polštářů.
Tmelení spár dřevěných prkenných podlah neprovádíme a při lakování dbáme na to, aby nám lak nezatékal mezi prkna a neslepil je. Prkna by potom při sesychání nemohla správně pracovat a mohlo by dojít ke vzniku velkých spár či dokonce k roztržení celého prkna.
Toto nebezpečí vyloučíme, pokud použijeme povrchovou úpravu voskem a olejem.
Podlahové palubky (označovány jako podlahovky) jsou nejčastěji zhotovovány ze smrku, borovice či modřínu, ale existují i Ilustrační fotopalubky dubové nebo třeba lipové. Jsou ze čtyř stranně opracovaného deskového řeziva, tloušťka bývá větší než 20 mm, šířka je 120 až 160 mm a délka je 4 a více metrů. Jsou vyráběny s perem a drážkou, při pokládce se zasouvají do sebe a poté se skrytě přibíjí do polštářů.
Palubky mohou být opatřeny vrstvou laku, oleje či jsou dodávány bez povrchové úpravy. Provádí se ale také tzv. kartáčování, kdy za pomoci speciálních ocelových kartáčů, které povrch zbaví vrchní měkké vrstvy dřeva, dosáhneme vyšší tvrdosti a odolnosti dřevěné podlahy a zároveň získáme krásný rustikální povrch.
Pro svou objednávku, nebo dotazy můžete použít formulář.